Ethiopian-Airlines

Result Announcements

  • Postion : TRAINEE CABIN CREW
    Location : JIMMA UNIVERSITY, JIMMA
    Description :

    CALL FOR PHYSICAL SCREENING

    (ET-SPONSORED TRAINEE CABIN CREW CANDIDATES)

    AMONG THOSE CANDIDATES WHO HAVE APPLIED AND TAKEN WRITTEN EXAM AT JIMMA UNIVERSITY ON APRIL 27, 2024 FOR THE POSITION OF TRAINEE CABIN CREW, THE FOLLOWING LISTED CANDIDATES HAVE PASSED THE WRITTEN EXAM AND REQUESTED TO COME FOR PHYSICAL SCREENING PER THE BELOW SCHEDULE.

    LOCATION: JIMMA UNIVERSITY, JIMMA

    DATE & TIME: MAY 30 & 31, 2024 (PLEASE REFER YOUR SPECIFIC DATE & TIME SCHEDULE FROM THE TABLE BELOW)

    AND, IF YOUR NAME IS NOT LISTED BELOW, IT MEANS THAT YOU HAVE NOT BEEN PASSED THE WRITTEN EXAM AND WE THANK YOU FOR YOUR INTEREST TO WORK FOR ETHIOPIAN AIRLINES GROUP.

    PLEASE NOTE BELOW LISTED STANDARD PHYSICAL SCREENING REQUIREMENT:

    • CANDIDATES SHOULD ARRIVE ON TIME! ANY CANDIDATE WHO ARRIVES LATER THAN THE MENTIONED TIME WILL NOT BE ENTERTAINED.
    • CANDIDATES WHO COME BEFORE OR AFTER THE SCHEUDLED DATE WILL NOT BE ENTERTAINED!
    • CANDIDATES SHOULD COME UP WITH ORIGINAL RENEWED KEBELE ID.
    • CANDIDATES ARE REQUIRED TO WEAR MINI SKIRT, SHORT SLEEVED SHIRT, TIE THEIR HAIR TO THE BACK, BLACK HAIR COLOR AND WEAR AVERAGE HIGH HEEL SHOES.
    • WEARING OF ANY KIND OF MAKEUP INCLUDING BUT NOT LIMITED TO LIPSTICK, EYE LINER, SHURUBA, HUMAN HAIR, COLORED HAIR (OTHER THAN BLACK), NAIL POLISH, TEETH BRACE ARE NOT ALLOWED.
    • CHANGING CLOTH AT PHYSICAL SCREENING PREMISES IS STRICTLY FORBIDDEN.
    • CANDIDATES WHO FAIL TO MEET THE ABOVE REQUIREMENTS WILL BE AUTOMATICALLY DISQUALIFIED FROM PHYSICAL SCREENING!
    • IF ANYONE IS FOUND TO APPLY WITH FALSE INFORMATION, IT WILL LEAD TO SUBSEQUENT TERMINATION FROM THE PROCESS UPON DISCOVERY OF THE FACT

    NB:

    • INTERVIEW ASSESSMENT WILL BE CONDUCTED ON FRIDAY MAY 31, 2024 STARTING 11:00 AM IN THE MORNING FOR ELIGIBLE/ACCEPTED CANDIDATES ON PHYSICAL SCREENING.

     

    Candidate_List :


    NO

    FULL NAME

    PHYSICAL SCREENING SCHEDULE

    1

    ABENEZER ALEMU GURMESA

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    2

    ABEZASH ALENTO ANJULO

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    3

    ATSEDE MOLLA AZEZE

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    4

    AYANTU BEQILA BANTI

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    5

    AYANTU MELKAMU ABADIGA

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    6

    AZIZA ABAMECHA ABADIGA

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    7

    BEDATU KUMSA WAKJIRA

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    8

    BEMNET ERMIYAS

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    9

    BEMNET GETACHEW ADIMASU

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    10

    BESUFIKAD FIRENEH GEDLU

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    11

    BETELEHEM ASFAW ATACHEW

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    12

    BETELEHEM DAGNE  ALEMU

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    13

    BETELEHEM DEMELASH TEFERI

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    14

    BETELEHEM ESAYAS AYELE

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    15

    BETELEHEM MOHAMED ABADIKO

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    16

    BETELEHEM YITAGESU LEMA

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    17

    BEZA TIBEBU TADESE

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    18

    BEZAWIT ZEKARIYAS ANDEMO

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    19

    BIRHANE ASEFA ARGAMO

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    20

    BIRUKTAWIT TILAHUN ASFAW

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    21

    CHALTU OLANI BEYENE

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    22

    DIBORA ALEBACHEW ABEBE

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    23

    DIBORA GETACHEW GAREDEW

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    24

    EBISE JEBESA MULETA

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

    25

    EBISE WAKGARI TILAHUN

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

    26

    EDEN HABTAMU HANDEBO

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

    27

    EDEN TESFAYE

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

    28

    EDOM KIBATU BEREDA

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

    29

    EFRA MOHAMMED JEMAL

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

    30

    ELHAM KEDIR SIRAJ

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

    31

    ELIFNESH GEBRU NEGA

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

    32

    ELSABET BEKELE ANISHO

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

    33

    ELSHADAY ENDALKACHEW KEBEDE

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

    34

    EMAN ABUBEKER MOHAMMED

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

    35

    EMEBET ASRAT DUBALE

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

    36

    EMEBET FIKADU AMEHA

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

    37

    ENATWORK AMARE MAMO

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

    38

    ESKEDAR MOHAMMED ALI

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

    39

    EYERUSALEM AMENA GELETA

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

    40

    EYERUSALEM ASEFA AYELE

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

    41

    EYERUSALEM ASEFA HAILE

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

    42

    EYERUSALEM HABTAMU KEBEDE

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

    43

    FEBEN KUMBURE REGASA

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

    44

    FENET BELAY DHUGUMA

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

    45

    GENET BELAY TAFESE

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

    46

    HANA KIFLE AYELE

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

    47

    HANA SHEWANGIZAW ZEWGE

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

    48

    HANA TAMIRU DIGO

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

    49

    HANA TEWODROS KASSA

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

    50

    HANA WEDAJO WENDIMU

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

    51

    HAWI GEREMEW NEGERO

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

    52

    HAWI TESFAYE REGASA

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

    53

    HAYIMANOT ASTATIKE SHIBIRU

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

    54

    HERMELA MEKONIN ACHIMACHO

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

    55

    HILENI DANIEL KASAHUN

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

    56

    HIRUT HAILE HORDOFA

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

    57

    HIRUT SINTAYEHU WOLDESILASE

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

    58

    HIWOT SISAY ADEM

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

    59

    JERUSALEM ESHETU KIFLE

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

    60

    KALKIDAN LAYGEGN SHIFERAW

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

    61

    KALKIDAN NIGATU ASEFA

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

    62

    KALKIDAN TESFAYE TESEMA

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

    63

    KENENI AFA SORI

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

    64

    KIDIST LEMA DOLICHO

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

    65

    KIDIST SAHILE ANDARGE

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

    66

    KIDIST TEKLU GIZAW

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

    67

    KIYA TEFERA GETACHEW

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

    68

    KONJIT AYELE ADO

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

    69

    KUMESHI AYELE DUKESA

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

    70

    KUMNEGER MITIKU WOLDESENBET

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

    71

    LELISE AMANA GELETA

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

    72

    LELISE KENENI WOGA

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

    73

    LEMANE MELKAMU WAKJIRA

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

    74

    LIYUWORK DAGNE  TAYE

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

    75

    LOHA DENEKE H/MICHAEL

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

    76

    MAHDER SHIFERAW GIZAW

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

    77

    MAHILET KASSU TABOR

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

    78

    MAHLET KETEMA GEMTA

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

    79

    MAHLET TESFAYE FELEKE

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

    80

    MASTEWAL TEKALIGN DEMISE

    THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

    81

    MEDANIT YIGZAW MENGISTE

    FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    82

    MEHILET YIMER KINDE

    FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    83

    MEKBIB FEKADU ESHETU

    FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    84

    MEKLIT DARGE DILAGO

    FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    85

    MERON FIKADU AMEHA

    FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    86

    MERON KEBEDE JEMANEH

    FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    87

    MERON MULUGETA ESHETE

    FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    88

    MESERET BAYU WOLDEGIYORGIS

    FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    89

    METI MATIWOS GETACHEW

    FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    90

    MIHIRET DEJENE TADEGE

    FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    91

    MIHIRET TAYE HARERU

    FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    92

    MIHIRET TESFAYE DEBELA

    FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    93

    MITIKE BACHA HABEBE

    FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    94

    MUNA HUSSEN MOHAMMED

    FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    95

    MUNA TEMAM HUSSEN

    FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    96

    NARDOS ASHENAFI AYANO

    FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    97

    NATANIM ALI EBRAHIM

    FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    98

    OBSE NEGA TESHOME

    FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    99

    OROMIA KEBEDE DIBABA

    FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

    100

    ROBERA TESHOME YADETA

    FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

    101

    RUTH ALEMAYEHU TEFERA

    FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

    102

    RUTH FISSEHA MIKRE

    FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

    103

    SAIDA MOHAMMED HUSSEN

    FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

    104

    SAMRAWIT ZENEBE DISASA

    FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

    105

    SEGENET ASRAT AYERU

    FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

    106

    SELAM KIFLE SERBA

    FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

    107

    SIMEGN TSEGAYE AWEKE

    FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

    108

    SINBON AMBECHA OLIKA

    FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

    109

    SORETI TAMENE AYETA

    FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

    110

    SYENA ABADI GEBREHIWOT

    FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

    111

    TADELU DEREJE BEKELE

    FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

    112

    TIGIST FEKADU TAKA

    FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

    113

    TSEGANESH MARKOS BEKELE

    FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

    114

    WEGAYEHU NEGASH ABATE

    FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

    115

    YEMISRACH TAFESE ABERA

    FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

    116

    YESHAREG WORKU YERDAW

    FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

    117

    YOHANNA GETACHEW MULUGETA

    FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

     

  • Postion : TRAINEE CABIN CREW
    Location : HAWASSA AIRPORT, HAWASSA
    Description :

    CALL FOR PHYSICAL SCREENING

    (ET-SPONSORED TRAINEE CABIN CREW CANDIDATES)

    AMONG THOSE CANDIDATES WHO HAVE APPLIED AND TAKEN WRITTEN EXAM AT HAWASSA AIRPORT ON APRIL 27, 2024 FOR THE POSITION OF TRAINEE CABIN CREW, THE FOLLOWING LISTED CANDIDATES HAVE PASSED THE WRITTEN EXAM AND REQUESTED TO COME FOR PHYSICAL SCREENING PER THE BELOW SCHEDULE.

    LOCATION: HAWASSA AIRPORT, HAWASSA

    DATE & TIME: MAY 30 & 31, 2024 (PLEASE REFER YOUR SPECIFIC DATE & TIME SCHEDULE FROM THE TABLE BELOW)

    AND, IF YOUR NAME IS NOT LISTED BELOW, IT MEANS THAT YOU HAVE NOT BEEN PASSED THE WRITTEN EXAM AND WE THANK YOU FOR YOUR INTEREST TO WORK FOR ETHIOPIAN AIRLINES GROUP.

    PLEASE NOTE BELOW LISTED STANDARD PHYSICAL SCREENING REQUIREMENT:

    • CANDIDATES SHOULD ARRIVE ON TIME! ANY CANDIDATE WHO ARRIVES LATER THAN THE MENTIONED TIME WILL NOT BE ENTERTAINED.
    • CANDIDATES WHO COME BEFORE OR AFTER THE SCHEUDLED DATE WILL NOT BE ENTERTAINED!
    • CANDIDATES SHOULD COME UP WITH ORIGINAL RENEWED KEBELE ID.
    • CANDIDATES ARE REQUIRED TO WEAR MINI SKIRT, SHORT SLEEVED SHIRT, TIE THEIR HAIR TO THE BACK, BLACK HAIR COLOR AND WEAR AVERAGE HIGH HEEL SHOES.
    • WEARING OF ANY KIND OF MAKEUP INCLUDING BUT NOT LIMITED TO LIPSTICK, EYE LINER, SHURUBA, HUMAN HAIR, COLORED HAIR (OTHER THAN BLACK), NAIL POLISH, TEETH BRACE ARE NOT ALLOWED.
    • CHANGING CLOTH AT PHYSICAL SCREENING PREMISES IS STRICTLY FORBIDDEN.
    • CANDIDATES WHO FAIL TO MEET THE ABOVE REQUIREMENTS WILL BE AUTOMATICALLY DISQUALIFIED FROM PHYSICAL SCREENING!
    • IF ANYONE IS FOUND TO APPLY WITH FALSE INFORMATION, IT WILL LEAD TO SUBSEQUENT TERMINATION FROM THE PROCESS UPON DISCOVERY OF THE FACT

    NB:

    • INTERVIEW ASSESSMENT WILL BE CONDUCTED ON FRIDAY MAY 31, 2024 STARTING 11:00 AM IN THE MORNING FOR ELIGIBLE/ACCEPTED CANDIDATES ON THE PHYSICAL SCREENING.
    Candidate_List :


      NO

      FULL NAME

      PHYSICAL SCREENING SCHEDULE

      1

      ABEBA ZELEKE ZEKARIYAS

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      2

      ABIGIYA ENGDAWORK TEKA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      3

      AKLIL W/CHERKOS KURA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      4

      ASNAKECH SIME G/KIDAN

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      5

      ATSEDE ASSEFA AYALEW

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      6

      BEEZAWIT ASSEFA LEMMA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      7

      BETELHEM PETROS WAKE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      8

      BETELIHEM TEKESTE BIRHANU

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      9

      BETHEL KALEB BERHANU

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      10

      BEZAWIT ENDALE SEMERE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      11

      BIRUKTAWIT BIRHANU BELAY

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      12

      BITSIAT HUSSEN SHEGA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      13

      BITSIENA MENGISTU AMARE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      14

      DAGINE HEBERO HETO

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      15

      DAGMAWIT DEGIFE WOLDE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      16

      DASASH NIGAT NIGUSSIE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      17

      DERARTU GIZACHEW DIBA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      18

      DINKINESH DEGIFE DANIEL

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      19

      EDEN TADELE TEKELEMARIAM

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      20

      EDEN TESFAYE NADEW

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      21

      EDENGENET TADELE BERISO

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      22

      EFRATA EYASU GIRMA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      23

      ELLENI AYELE DESE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      24

      ELNATHNA ABAYNEH AYELE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      25

      ESKEDAR SOLOMON CHEKOL

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      26

      EYERUSALEM AMEHA REDA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      27

      FATIMET YASIN SURUR

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      28

      FIKER DANIEL KEBEDE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      29

      FIREGENET ESHETU ZEGEYE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      30

      FIREHIWOT BERHANU AYELE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      31

      HANA FASIKA AWOKE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      32

      HAWI FIKADU MENGESHA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      33

      HAWI GALCHU HARO

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      34

      HELEN TEGEGN ALEMINEW

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      35

      HELEN TILAHUN TEGEGN

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      36

      HELEN ZEWDU DEMELEW

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      37

      HENON TADESSE TAKISO

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      38

      HERMELA WOLDU AGEZEW

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      39

      HIWOT ABEBE AZENE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      40

      HIWOT TADESSE BELETE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      41

      HIWOT YALAYU LEGESSE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      42

      KALKIDAN GIRMA KAYAMO

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      43

      KEARYAM AGEGNEHU YIDEG

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      44

      KONJIT GIRMA TEFERI

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      45

      LIDIYA BELAY BEYENE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

      46

      LIDIYA GULUMA SARBESA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

      47

      LISHAN BEHAYLU CHALA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

      48

      LIYA TAYE BILISO

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

      49

      LUCHA BANETA ODO

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

      50

      LUCKY TADESSE MENGISTU

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

      51

      MAHLET HAYREDIN HUSSIEN

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

      52

      MAHLET TEKLU YILMA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

      53

      MARIYE ALEMU KIRBA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

      54

      MASTEWAL ERKIHUN BESHIR

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

      55

      MEKLIT MANDEFRO MESERET

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

      56

      MELAT WONDACH TADESSE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

      57

      MEROM WONDIMU WOTANGO

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

      58

      MERRY MAHONEY TAYRONE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

      59

      MESIHIB GIZACHEW KEBEDE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

      60

      MESKEREM DEGIFE DARO

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

      61

      MESKEREM ISRAEL LEGESSE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

      62

      MIHIRET ERIDO SHAHEBO

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

      63

      MIHRET AMARE BIRRU

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

      64

      MIHRET ZEWDE ERGADO

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

      65

      MINTESINOT SIMION SELELO

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

      66

      MISGANA ESAYAS GICHAMO

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

      67

      MISGANA MENGISTU MERARTU

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

      68

      MISGANA MERGIYA MANAYE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

      69

      MISGANA METAFERIA KIFLE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

      70

      MISGANA TADELE NEGASH

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

      71

      MITIKE KIBRU HABTE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

      72

      MUNAYE WOLDEYES DALALD

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

      73

      NANI ADUGNA LEGESE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

      74

      NARDOS MENBERE ENDESHAW

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

      75

      NATNAEL MARKOS RABO

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

      76

      NUHAMIN ASSEFA ALULA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

      77

      PENIEL FIKRE GUTOTA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

      78

      RAHEL GIRMA KASSA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

      79

      RAHEL SAMUEL ABREHAM

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

      80

      REDIET ADDIS HAILESELASSIE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

      81

      REDIET MESFIN SETOTAW

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      82

      REKIK ATNAFU ADDISU

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      83

      RUTH HAMSASEW ZERFU

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      84

      SAMRAWIT MESELE MULAT

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      85

      SARA ABU MUDE

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      86

      SEBELEWONGEL ABEBE DOBAMO

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      87

      SEBLEWONGEL GETACHEW BEKELE

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      88

      SELAM  MULAT MENGESHA

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      89

      SELAMAWIT ELIAS BEKELE

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      90

      SELAMAWIT SOLOMON MASRESHA

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      91

      SENAIT TAGESSE ANORE

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      92

      SHEGITU TAFESSE MAKEBO

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      93

      SIMRET MEKONNEN DEGEFU

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      94

      SMEGN DANIEL NARO

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      95

      SOLIYANA DEMISE BERHE

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      96

      TIBLET YONTISA DEBESA

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      97

      TIGIST FELEKE BOGALE

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      98

      TIGIST GEBEYEHU KASE

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      99

      TSIGEREDA GORFU SIGIDO

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      100

      TSION ABERA ARGANI

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      101

      TSION ALEMU TESSEMA

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      102

      TSION TEDILA ESHETE

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      103

      TSION TESSEMA MEKIE

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      104

      WUBISHET TESEMA DIMA

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      105

      YEMISIRACH DEBEBE GIRMA

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      106

      YENENESH KIDANE BALCHA

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      107

      YORDANOS GETACHEW ALEMU

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      108

      YORDANOS MOLLA TEMESGEN

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      109

      ZEDAGIM ZEBDEWOS EKA

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      110

      ZESEMAYAT WONDWESEN WORKU

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

       

    • Postion : TRAINEE CABIN CREW
      Location : AMBO UNIVERSITY, AMBO
      Description :

      CALL FOR PHYSICAL SCREENING

      (ET-SPONSORED TRAINEE CABIN CREW CANDIDATES)

      AMONG THOSE CANDIDATES WHO HAVE APPLIED AND TAKEN WRITTEN EXAM AT AMBO UNIVERSITY ON APRIL 27, 2024 FOR THE POSITION OF TRAINEE CABIN CREW, THE FOLLOWING LISTED CANDIDATES HAVE PASSED THE WRITTEN EXAM AND REQUESTED TO COME FOR PHYSICAL SCREENING PER THE BELOW SCHEDULE.

      LOCATION: AMBO UNIVERSITY, AMBO

      DATE & TIME: MAY 30 & 31, 2024 (PLEASE REFER YOUR SPECIFIC DATE & TIME SCHEDULE FROM THE TABLE BELOW)

      AND, IF YOUR NAME IS NOT LISTED BELOW, IT MEANS THAT YOU HAVE NOT BEEN PASSED THE WRITTEN EXAM AND WE THANK YOU FOR YOUR INTEREST TO WORK FOR ETHIOPIAN AIRLINES GROUP.

      PLEASE NOTE BELOW LISTED STANDARD PHYSICAL SCREENING REQUIREMENT:

      • CANDIDATES SHOULD ARRIVE ON TIME! ANY CANDIDATE WHO ARRIVES LATER THAN THE MENTIONED TIME WILL NOT BE ENTERTAINED.
      • CANDIDATES WHO COME BEFORE OR AFTER THE SCHEUDLED DATE WILL NOT BE ENTERTAINED!
      • CANDIDATES SHOULD COME UP WITH ORIGINAL RENEWED KEBELE ID.
      • CANDIDATES ARE REQUIRED TO WEAR MINI SKIRT, SHORT SLEEVED SHIRT, TIE THEIR HAIR TO THE BACK, BLACK HAIR COLOR AND WEAR AVERAGE HIGH HEEL SHOES.
      • WEARING OF ANY KIND OF MAKEUP INCLUDING BUT NOT LIMITED TO LIPSTICK, EYE LINER, SHURUBA, HUMAN HAIR, COLORED HAIR (OTHER THAN BLACK), NAIL POLISH, TEETH BRACE ARE NOT ALLOWED.
      • CHANGING CLOTH AT PHYSICAL SCREENING PREMISES IS STRICTLY FORBIDDEN.
      • CANDIDATES WHO FAIL TO MEET THE ABOVE REQUIREMENTS WILL BE AUTOMATICALLY DISQUALIFIED FROM PHYSICAL SCREENING!
      • IF ANYONE IS FOUND TO APPLY WITH FALSE INFORMATION, IT WILL LEAD TO SUBSEQUENT TERMINATION FROM THE PROCESS UPON DISCOVERY OF THE FACT

      NB:

      • INTERVIEW ASSESSMENT WILL BE CONDUCTED ON FRIDAY MAY 31, 2024 STARTING 11:00 AM IN THE MORNING FOR ELIGIBLE/ACCEPTED CANDIDATES ON PHYSICAL SCREENING.

       

       

      Candidate_List :


      NO

      FULL NAME

      PHYSICAL SCREENING SCHEDULE

      1

      ABABO WAKGARI TOLOSA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      2

      ABAYINESH GENETI GEMENFETA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      3

      ABEBU ABDETA DEBU

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      4

      ABIGEYA DANIEL WOLDEMICHAEL

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      5

      ABNEZER TARIKU TERFASA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      6

      ALEM DEGEFU DEBRU

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      7

      ARGETU GELETA TUKUR

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      8

      ARSEMA MAEREGU SISAY

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      9

      ARSEMA SEYOUM TESHOME

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      10

      ASTER GELANA GERBABA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      11

      AYANTU TARIKU HUNTUMA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      12

      BEREKET SOLOMON BEYENE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      13

      BETELEHEM DEGNE GUTU

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      14

      BETELHEM ABEBE CHALA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      15

      BETELHEM BEREGENE BALCHA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      16

      BETHELEHEM ABERHAM ALEMAYEHU

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      17

      BETHELEM SOLOMON ZELEKE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      18

      BIRTUKAN TESFAYE ODUMA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      19

      BIRUKTAWIT TESFU BEREKET

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      20

      BONTU BESHA FEREDESA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      21

      BONTU HABTE BERESA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      22

      CHELTU MERSHA MOKKENEN

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      23

      DADITU GUTEMA IDOSA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      24

      DEME HORA MULETA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      25

      DENEBELE HUNDUMA BEYENE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      26

      DERARTU GOJAME GARUMA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      27

      DERARTU MERGA KEKEBA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      28

      DIBORA BELAY ABEBE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      29

      DIBORA LELISA TUFA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      30

      DIRBE JIFARA SIRATA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      31

      EDILAM DEREBA REGESA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      32

      EDOM TARIKU ABETE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      33

      ELBETHEL MERARA BULLO

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      34

      ELDANA ABEBE DERESA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      35

      ELLEDA NEGASA AGA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      36

      EYERUS MOLLA AWOKE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      37

      FEBEN HIKA LIKASSA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      38

      FEVENE TEFERA DAGNE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      39

      FIREHIOWT ZEMENAT ADEM

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      40

      GULME EBISA SOBOKA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      41

      HAMLEK GETACHEW BEDANI

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      42

      HANA CHALA DENDENA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      43

      HANA EJEGU WAKSHUMA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      44

      HANA OLANI BEYENE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      45

      HANA WOLDESEMAYAT DEMISSIE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

      46

      HAWI BEKELE NEGEWO

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

      47

      HAWI MILKESA LELISA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

      48

      HAWI MULUGETA TADESE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

      49

      HAWI REGEA DINSA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

      50

      HEREMELA FEKADU BEKELE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

      51

      HEWAN AMARE TESHOME

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

      52

      HIIWOT ALEMU ABEBE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

      53

      HIRUT SHIFERAW TEFERA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

      54

      IFTANA FEKADU DABA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

      55

      JALENE BALI BATU

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

      56

      JALENE TILAHUN MELIKA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

      57

      JETU BELETE HAILESILASE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

      58

      JETU TSEGAYE NEGASH

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

      59

      JITU TOLA AYANA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

      60

      KENA ADUGNA LEMMA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

      61

      KENA TEMENE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

      62

      KENENE SISAY ZELEKE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 1:00 PM IN THE AFTERNOON

      63

      KENENI SOLOMON ZEWUDE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

      64

      KERIM NADEW TASISA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

      65

      KIDIST CHERU GETACHEW

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

      66

      KULANI RAGA TASISA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

      67

      LALISE GURMU OLI

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

      68

      LEYA MULLUGET DERRO

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

      69

      LIDIA DINKU ZEWDE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

      70

      LIDYA YADETA NEGERI

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

      71

      MAEDOT ERMIAS WOREDEWORK

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

      72

      MEKDES MULUGETA WOLDE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

      73

      MEKEDELAWIT FEKADE ABEBE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

      74

      MEKIDELAWIT GIRMA ZEWDU

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

      75

      MEKIDELAWIT LEGESE BAYE

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

      76

      MELALA DENEKE YADESA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

      77

      MERON FEYISA LECHISA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

      78

      MESERET TEFERA CHALA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

      79

      MESERET TESFAYE NETESA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

      80

      MESERETE TESHOME URGA

      THURSDAY MAY 30, 2024 AT 3:00 PM IN THE AFTERNOON

      81

      METI ALEMU LEKESA

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      82

      METI BEYENE WAKTOLA

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      83

      METI GEFARA HUNDESA

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      84

      MIHRET TENAW MIRA

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      85

      MITANOL ZELALEM KEBEDE

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      86

      NANATE ASERAT AMANU

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      87

      NAOMI DANIEL LEMA

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      88

      NARDOS BEZABEHE TESASE

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      89

      NIGIST GEBRELIBANOS GEBREMICHAEL

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      90

      NIYA GETACHEW FIKADU

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      91

      NUHAMIAN ALEMAYEHU ATOMSA

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      92

      OBSE BEYESA DESTA

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      93

      OLINA BEKELE MEGERSA

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      94

      RAHEL NEGASA METEKU

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      95

      REDIAT AYELE DESTA

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      96

      REKIK TESFAYE MESELE

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      97

      RIBKA TEFERA ABEBE

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      98

      ROHAMA ASCHALEW DINKU

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      99

      ROME TESFAYE TEREFE

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      100

      RUHAMA BELACHEWU EJERSO

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      101

      RUTH GIRMA MANAYE

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      102

      SARON GEZAHIGN DESALEGN

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 8:00 AM IN THE MORNING

      103

      SEBONTU LEMMA ADUGNA

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      104

      SEGNI TESSEMA DENSA

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      105

      SEMERA THOMAS TEMESGEN

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      106

      SENA KETEMA TEREFA

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      107

      SENA TESEMA ABAWALLA

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      108

      SENAF GETACHEW NEGERA

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      109

      SENKE BELAY LETA

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      110

      SIFEN GELENA NURESA

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      111

      SIMRET TESFAYE BEYENE

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      112

      SIYOME ABERHAMA GEBESA

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      113

      SOYE BELAY HERPA

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      114

      TARIK TEMESGEN KEBEDE

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      115

      TELILE DEBELA GERIBA

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      116

      TERHAS KEDANE GEBREMARIAM

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      117

      TITILE GEMECHU OLTIRA

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      118

      TSEGA BOGALE GEBREMARIAM

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      119

      TSEGANESH TAYE BERIHUN

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      120

      WOSENE GEZAHGN GUNFA

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      121

      YABSIRA ABREHAM ABABU

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      122

      YEABSRA BAHIRU FIKADU

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

      123

      YEMARIYAM TESFAYE REGASA

      FRIDAY MAY 31, 2024 AT 10:00 AM IN THE MORNING

       

    • Postion : JR. DRIVER /ASSISTANT GSE OPERATOR
      Location : ETHIOPIAN AIRLINES HEAD QUARTER, ETHIOPIAN AIRPORT ENTERPRISE BUILDING (RECRUITMENT & PLACEMENT OFFICE)
      Description :

                         CALL FOR PRACTICAL EXAM  

       (JR. DRIVER/ASSISTANT GSE OPERATOR)

      AMONG THOSE CANDIDATES WHO HAVE APPLIED AND TAKEN WRITTEN EXAM AT ETHIOPIAN AIRLINES HEAD OFFICE FOR THE POSITION OF JR. DRIVER /ASSISTANT GSE OPERATOR ON MAY 10, 2024, THE FOLLOWING LISTED CANDIDATES HAVE PASSED THE WRITTEN EXAM AND REQUESTED TO COME FOR PRACTICAL EXAM PER THE BELOW SCHEDULE.

      LOCATION: ETHIOPIAN AIRLINES HEAD QUARTER, ETHIOPIAN AIRPORT ENTERPRISE BUILDING (RECRUITMENT & PLACEMENT OFFICE)

      DATE & TIME: ONLY PER THE BELOW GIVEN SCHEDULE (REFER YOU DATE & TIME SCHEDULE FORM THE TABLE BELOW)

      AND, IF YOUR NAME IS NOT LISTED BELOW, IT MEANS THAT YOU HAVE NOT BEEN PASSED THE WRITTEN EXAMINATION AND WE THANK YOU FOR YOUR INTEREST TO WORK FOR ETHIOPIAN AIRLINES GROUP.

      PLEASE NOTE THAT:

      • CANDIDATES SHOULD ARRIVE ON TIME! ANY CANDIDATE WHO ARRIVES LATER THAN THE MENTIONED TIME WILL NOT BE ENTERTAINED.
      • CANDIDATES WHO COME BEFORE OR AFTER THE SCHEUDLED DATE WILL NOT BE ENTERTAINED!
      • CANDIDATES SHOULD COME UP WITH ORIGINAL RENEWED KEBELE ID OR DRIVING LICENCE OR PASSPORT OR ANY OTHER LEGAL AND VALID DOCUMENT THAT SHOW YOUR IDENTITIFY.
      • MALE CANDIDATES ARE REQUIRED TO COME WITH PROPER BUSINESS ATTIRE AND CLEAN-CUT HAIR AND FULLY SHAVED BEARD.
      • FEMALE CANDIDATES WITH FORMAL HAIR AND DRESSING STYLE WILL ONLY BE ACCEPTED.
      • CANDIDATES WHO FAIL TO MEET THE ABOVE REQUIREMENTS WILL BE AUTOMATICALLY DISQUALIFIED FROM THE PROCESS.

       

      • IF ANYONE IS FOUND TO APPLY WITH FALSE INFORMATION, IT WILL LEAD TO SUBSEQUENT TERMINATION FROM THE PROCESS UPON DISCOVERY OF THE FACT.
      Candidate_List :
      NO FULL NAME PRACTICAL EXAM SCHEDULE
      1 ABDULAHI AMAN KETEBO THURSDAY MAY 23, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
      2 ABDULSEMED SHIKURI AWOLL THURSDAY MAY 23, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
      3 ABREHAMU AMBAYE BERHE THURSDAY MAY 23, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
      4 ADISU JEMBERE DEMISE THURSDAY MAY 23, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
      5 ADISU TSEGAYE ETINO THURSDAY MAY 23, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
      6 AKLILU MEKETE MEKONNEN THURSDAY MAY 23, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
      7 ALEMU BELAY ALEMAYEHU THURSDAY MAY 23, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
      8 ALEMU ESHETU MEKONNEN THURSDAY MAY 23, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
      9 ALI SEID HUSSEN THURSDAY MAY 23, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
      10 ANTENEH DEMISEW ADANE THURSDAY MAY 23, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
      11 ASAMINEW TADEGE WOLDEYOHANES THURSDAY MAY 23, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
      12 ASRAT DESALEGN  BASSA THURSDAY MAY 23, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
      13 ATINAFU ADEKA AYDIKO THURSDAY MAY 23, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
      14 AWGICHEW GETACHEW ESHETE THURSDAY MAY 23, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
      15 AYENEW MULU WENDIM THURSDAY MAY 23, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
      16 BANCHAYEHU MENGESHA SHIFERA THURSDAY MAY 23, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
      17 BEFIKADU TEKLEBERHAN TADESSE THURSDAY MAY 23, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
      18 BEKELE BOLCHA BOLA THURSDAY MAY 23, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
      19 BEREKET HAFTOM DESTA THURSDAY MAY 23, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
      20 BESHAWURED GEBRE SHIBRE THURSDAY MAY 23, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
      21 BIKILA JOTE DORO THURSDAY MAY 23, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
      22 BINIYAM ABERA DEBELE THURSDAY MAY 23, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
      23 BINIYAM FEKADU DEMEWEZ THURSDAY MAY 23, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
      24 BINIYAM KEBEDE TILAHUN THURSDAY MAY 23, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
      25 BIRHANU BIRZALA BUTE THURSDAY MAY 23, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
      26 CHALACHEW BANTIE ENDALEW FRIDAY MAY 24, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
      27 DANIEL ESHETU AYNEK FRIDAY MAY 24, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
      28 DEJENE BEKELE FEYISA FRIDAY MAY 24, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
      29 DESALEGN AKLILEGIYORGIS DEGU FRIDAY MAY 24, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
      30 ENDALACHEW TESFAYE HAYELEMARIAM FRIDAY MAY 24, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
      31 ESRAEL WELDAYE BIRHANU FRIDAY MAY 24, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
      32 FIKEREMARIAM SOLOMON AREGAW FRIDAY MAY 24, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
      33 GENZEBNEW WORKIYE YALEW FRIDAY MAY 24, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
      34 HABTAMU HUNDE KILTU FRIDAY MAY 24, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
      35 KASSAHUN GEZAHEGN GEBREMICHAEL FRIDAY MAY 24, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
      36 KASSAYE MOLTOTAL MAMO FRIDAY MAY 24, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
      37 KORSA TEREFE BEDADA FRIDAY MAY 24, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
      38 MANDEFRO TEDILA YEWUSTIE FRIDAY MAY 24, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
      39 MASERESHA DIBABA KORA FRIDAY MAY 24, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
      40 MEHAMMED WABELA HASSEN FRIDAY MAY 24, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
      41 MELESE ALEMU BAILE FRIDAY MAY 24, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
      42 MELESE YIFRU MAMO FRIDAY MAY 24, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
      43 MELKAMU AGIDE ABEBE FRIDAY MAY 24, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
      44 MESKER GETACHEW DESTA FRIDAY MAY 24, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
      45 MOLLA ADDIS TIZAZU FRIDAY MAY 24, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
      46 MOLLA TSARA ZEBA FRIDAY MAY 24, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
      47 NAHOME ASERADE AFARDO FRIDAY MAY 24, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
      48 SEBLE ABONEH WOLDE FRIDAY MAY 24, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
      49 SINTAYEHU GETACHEW BEKELE FRIDAY MAY 24, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
      50 TADLO ALENE MELESE FRIDAY MAY 24, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
      51 TAMIRU FIKADU BIRHANU MONDAY MAY 27, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
      52 TEFERI ALEMU ASHAGIRE MONDAY MAY 27, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
      53 TOFIK WHAB KEMAL MONDAY MAY 27, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
      54 TSEGAYE FANTU  GEBRU MONDAY MAY 27, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
      55 WONDEMAGEGN MITIKU KELBESA MONDAY MAY 27, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
      56 YARED MELESE GEMECHU MONDAY MAY 27, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
      57 YITAGESU TEKLE HAILU MONDAY MAY 27, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
      58 YOHANNES BEKALU AKALU MONDAY MAY 27, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
      59 YOHANNES TEKALEGN DERESEH MONDAY MAY 27, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
      60 YONAS TIBEBU KETEMA MONDAY MAY 27, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
      61 ABREHAM BESHANA ABDI MONDAY MAY 27, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
      62 FANTAHUN ALENE TIZAZU MONDAY MAY 27, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
      63 SHIFERAW BELSTE GELAW MONDAY MAY 27, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
      64 MIKIYAS ALEMAYEHU YILMA MONDAY MAY 27, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
      65 KIDANE FIKERU BONECHE MONDAY MAY 27, 2024 @10:30 AM IN THE MORNING
      66 ZEKARIYAS LEMA BATU MONDAY MAY 27, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
      67 ANDEBET MESSELE AYALEW MONDAY MAY 27, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
      68 TEMESGEN TADELE ALAMIREW MONDAY MAY 27, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
      69 MARKOS MESELE TSEGA MONDAY MAY 27, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
      70 BIRUK MEKONNEN YEDETE MONDAY MAY 27, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
      71 BINIYAM SULTAN YEMAM MONDAY MAY 27, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
      72 YEMANE BIRHAN SAHELE MONDAY MAY 27, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
      73 YAKOB GETU LEMA MONDAY MAY 27, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
      74 TADESEKASSA KAMA MONDAY MAY 27, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
      75 MOSISA ABDISA GEMEDA MONDAY MAY 27, 2024 @02:00 PM IN THE AFTERNOON
      76 ENDALKACHEW BELETE ZEGEYE TUESDAY MAY 28, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
      77 TEKLEMARIAM AZMERAW ADGEH TUESDAY MAY 28, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
      78 SINTAYEHU ESHETU TEGENE TUESDAY MAY 28, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
      79 ASMARE DELNESA TADEGE TUESDAY MAY 28, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
      80 MILLION WORKU FEYISA TUESDAY MAY 28, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
      81 WORKU HABTAMU SETU TUESDAY MAY 28, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
      82 GIRMA GEBREKIROS HAILESLASIE TUESDAY MAY 28, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
      83 ASFAW AMARE DEGU TUESDAY MAY 28, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING
      84 SAMUEL DERESO MEKONNEN TUESDAY MAY 28, 2024 @8:30 AM IN THE MORNING